معنی رسپانسیو در طراحی وب

معنی رسپانسیو در طراحی وب

رسپانسیو طراحی وب واکنش‌گرا (به انگلیسی: Responsive web design) یک روش طراحی وب است وهدف طراحی رسپانسیو نمایش مطلوب صفحه در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها از تلفن‌های همراه تا نمایشگر کامپیوترهای رومیزی است.

یک سایت طراحی شده به روش واکنش‌گرا با لایه‌های انعطاف‌پذیر، طراحی‌های شناور،تصاویر انعطاف‌پذیر و مدیا کوئری‌های CSS3 سازگار است.

درواقع معنی رسپانسیو این است که سایت شما را در موبایل تبلت یا هر دیوایس دیگری،متناسب با اندازه صفحه تنظیم می کند. تا کاربر بهتر بتواند از سایت استفاده کند. این میتواند شامل جابجایی منو ها و باکس های درون صفحه یا هر چیز دیگری بشود. مثلا فهرست در موبایل کاملا جمع می شود تا کاربر راحت تر بتواند سایت را ببیند و جلوی چشم وی نباشد یا باکس های درون صفحه با توجه به صفحه کوچک موبایل باید زیر هم قرار بگیرند تا کاربر راحت تر بتواند المان های درون صفحه را ببیند.

  • مفهوم شبکه‌های انعطاف‌پذیر این است که در آن برای اندازه عناصر صفحه به جای واحدهای مطلق مانند پیکسل یا پوینت از واحدهای نسبی مانند درصد استفاده می‌کنیم.
  • اندازه تصاویر انعطاف‌پذیر نیز با واحدهای نسبی تعیین می‌گردد تا بیرون از عنصر نمایش‌دهنده خود نشان داده نشود.
  • مدیا کوئری‌ها امکان استفاده از CSSهای مختلف برای صفحه براساس ویژگی‌های دستگاه نمایش‌دهنده (معمولاً براساس عرض مرورگر وب) فراهم می‌کنند.

منبع:

fa.wikipedia.com

اشتراک گذاری این مطلب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *